Google Vs Microsoft

Published by aTOMKARINCa on


Microsoft ile Google’ı artık kıyaslama vakti geldi!..
Birisi yazılım diğeri ise internet devi. İki şirket de birbirlerinin ünvanlarını kazanmak için yarışıyor. Bu yazımda birbirleriyle yarıştıkları kulvarları tanıtacam.
1-)Arama Motoru:
Oyuncular: Google(Kale),  Bing
Açıklama: Google amcanın ezici üstünlüğü olduğu bu çekişmede microsoft daha önceden msn search ve live search’le şansını denemiş fakat başarısız olmuştur bu sefer de şansını bing ile denemek istiyor.

2-)Web Tarayıcısı:
Oyuncular: Internet Explorer, Google Chrome
Açıklama: Tekeli elinde bulunduran microsoft bu alanda açık ara farkla birinci fakat bu tekel anlayışı yüzünden şu anda mahkemede. Eğer mahkeme aleyhine sonuçlanırsa microsoft windows 7’de internet explorer tarayıcısını kullanabilir biçimde kullanıcıya sunamayacak. Buda tarayıcılar arasında ki savaşı iyice kızıştıracak.

3-)Elektronik Posta ve Anlık İleti:
Oyuncular: Windows Live(Live Messenger), Gmail(Gtalk)
Açıklama: Microsoft firması e-posta hizmetinde de önde. Bu alanda Microsoft’un önde olmasının da anlık ileti programı olan live messenger’ın katkısı büyüktür.

4-)Webmaster Servisleri:
Oyuncular: Google(Webmasters,Adsense), Microsoft(Webmasters, AdCenter)
Açıklama: Bu iki markanın internet kullanıcıları dışında site sahiplerine yönelik hizmetleri de bulunuyor. Burada ise google açık ara önde fakat microsoft’un yeni başlattığı bing webmasters ve Microsoft adCenter gibi hizmetleriyle bende varım diyor. Burada en çok çekişme olmasını isteyen kişiler biz site sahipleridir. Ne kadar çekişme olursa o kadar bizim işimize yarar. :)

5-)İşletim Sistemi:
Oyuncular: Windows(Kale), Goobuntu
Burada henüz bir çekişme yaşanmıyor fakat google kendi içinde kullandığı işletim sistemini  kullanıcıya sunarsa çekişme yaşanabilir. Fakat burada microsoft firmasını geçmek neredeyse imkansızdır.

6-)Telefon
Oyuncular: Google Android, Microsoft ZuneX
Açıklama:Burada da henüz iki marka arası bir çekişme yaşanmıyor. Bir yazılım firmasının telefon işine girmesi epeyce ilginç. Google, apple’ın iphone telefonundan sonra kendi telefonunu tanıttı. Microsoft firmasının da ZuneX adlı telefonuyla piyasaya girmesi bekleniyor. Kısacası önümüzde ki yıllarda telefon sektörü epeyce kızışacak.
Tahmin: Nokia, Sony Ericsson gibi markaların yarıştığı alana yazılım firmalarının da katılması bu sektörde yeni birleşmelerin ortaya çıkacağını gösteriyor.

Sonuç olarak:
Bu iki markanın birbirleriyle yarış içinde oldukları açıkca belli. Bunları kabaca kıyaslarsak bilgisayar programlarında Microsoft, internette ise Google önde. Microsoft şu anda avantajlı olmasına rağmen giderek kan kaybediyor. Bu iki firmanında yukarda belirttiğim kalelerini kaybetmesi durumunda batacağı muhtemeldir.

Categories: Bilgisayar

2 Comments

Infostation · 08 Temmuz 2009 at 19:19

Çok güzel bir yazı olmuş.Bence Windows'u kimse geçemez.Ama şuan için Microsoft pazar payının büyük bir kısmını elinde tutmasına rağmen zararda görünüyor.Çünkü Firefox ve Google Mail Microsoft'a çok kan kaybettirecekmiş gibi görünüyor.

aTOMKARINCa · 08 Temmuz 2009 at 19:41

Teşekkür ederim. :-\")
Dediğin gibi google, microsoft'a acı çektiriyor her bir yandan saldırıyor. Bugün dolaşan haberlere göre Google ChromeOS adlı işletim sistemide çıkaracakmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir