Bu Sefer Kazandım :)

Published by aTOMKARINCa on

“Neredeyse 4 senelik arşivim yok oldu :(” demeye ramak kalmıştı :)
Şu anda sabahın 5’i, fakat o kadar sevinçliyim ki bu olayı blogumda paylaşmadan yatmak istedim. Sabit diskimin bir bölümü yani d: sürücüsü dandik programların hışmına uğradı. Saatler geçti ve sorunu çözdüm.

Olay telefonumun ram yükünü azaltma çabalarımla başladı.
3 yıldır Galaxy S i9000 cihazını kullanıyorum. Yılların geçmesi telefonumu eskitemedi bu yüzden bi türlü de kopamadım. Bir gece internette gezinirken “ram swap” makalesine gözüm takıldı dur telefonumu rahatlatayım diye başladım çalışmalara.

Bunun için bir tane okuma/yazma hızı yüksek olan micro sd kart lazım. Sonra bunu bilgisayarınızdan fat32 ve linux swap olarak bölmeniz gerekiyor. Neyse daha detaya girmeyeyim. MiniTool Partition Wizard  adlı lanet programı indirdim normal bölme işlemimi yaptım ve işlem başarıyla tamamlandığını zannettim.
Gece 12 civarı Bilgisayar’a tıkladım ve d: sürücümün gözükmediğini farkettim. Hemen bir telaş çözüm yollarını aradım “acronis, power data recovery, partition wizard v.s v.s” denemediğim yöntem kalmadı. Sürücüm bu uygulamarda RAW diye nitelendirilmiş.

Böyle gözükmesinin sebebi benim d: sürücüm bitlocker ile şifreli. O dandik minitool par. wiz. programı sürücümü other diye nitelendirmiş. Hafıza kartını böldüğüm sırada sabit diskime de el atarak gitmiş set id’sini bozmuş. İşin ilginci aynı program da set id denilen kısmı 07 yani NTFS  olarak gözüküyordu.

En sonunda bi abi sağolsun benim çözümü paylaşmış. Başlat’a cmd.exe yazarak uygulamayı çalıştırıyoruz. Sonra sırasıyla

DISKPART
list partitions
select partition 3(kendi sürücünüze göre değiştirin)
detail partition (yazmanıza gerek yok beni kurtaran kodlardan biri olduğu için ekledim.)
SET ID=07 OVERRIDE

Bu kod satırları sayesinde bu dertten kurtuldum. Çünkü içindeki dosyalarım paha biçilemez. Bunu başta yazdığım gibi hemen blogumda paylaşmak istedim. Bu saatte görselle de uğraşamayacığım için eski yazımdan bi görsel alayım dedim. Tesadüftür ki tam 4 sene önce de 4 yıllık arşivim çöpe gitmişti. Gene 4 yıllık arşivim gidiyordu fakat bu kez kazanan ben oldum.  :D

Categories: Bilgisayar

1 Comment

kübra · 14 Nisan 2013 at 11:19

bence artık verilerinizi sevimli harici hdd nize kopyalayın ve mutlu köşenizden onları izleyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir