Çocukluğum Oyunları !..

Published by aTOMKARINCa on

Çocuklukta zevk aldıran şimdilerde ise can sıkıntısını gideren bilgisayar oyunları !…
90 Kuşağı, bahsedeceğim oyunların hemen hemen hepsini bilir. Adsl yada fiber internetimizin olmadığı zamanlarda bilgisayarın büyük çoğunluğunu oyunlarla geçirirdik. Bu oyunlar da sayılacak kadar azdı ve hepsi birbirinden farklı ve eğlendiren oyunlardı.

Öncelikle bu konuyu niye yazdım onu söyleyeyim. Günümüzde sürüsüyle oyun var fakat içlerinden bir tane oyun beğenemedim. Yeni sayılan oyunlardan crysis ve left 4 dead gibi güzel oyunlar var fakat çoğunluk aynı konuyu işleyip duruyorlar. Neyse çareyi eski oyunlarda buldum ve bu güzel oyunlar için bir yazı yazmak istedim.

İlk Oyunum

Atari efsanesinden sonra bilgisayar ile oynadığım ilk oyun Dangerous Dave idi. Kabaca mario oyununa benzeyen bir oyundu. İlk 3 boyutlu oynadığım oyun ise Tomb Raider‘dı. Zavallı kızı köpeklerden kaçırır, sarnıctan boğulmadan çıkartmaya çalışır en önemlisi; ipten düşmeden karşıya geçirmek için elimizden geleni yapardık.

Bu oyunların ilk olması özelliği dışında şu anda pek bir özelliği yok. :) Gelelim hala oynamayı sürdürdüğüm yada unutamadığım o eski oyunlara.

İlk olarak şu anda zevkle oynadığım Age of Empires II: The Conquerors
Bana yazılımcı olmamı sağlayan, Microsoft firmasının efsane strateji oyunu.  “Tamam, Hazır, Yaparım, Oduncu, Saldır, Allah Allah” Oyunda Türkleri seçtiğimizde duyduğumuz komutlar. Maksimum sizin dışınızda 7 kişi ve 4 takım ile oynanan bu oyun saatlerimizi çalmaya yeter. Oyun kendi haritanız oluşturmayı sağlıyor ama benim Black Forest bölümüm varken hiç uğraşmaya değmez.

Geçen gün projemle  uğraşmaktan sıkıldım ve oyunu tekrardan oynadım. Ayıptır söylemesi en zor seviyede 3 farklı takımla tek başıma savaştım, tabi rakiplerin birbirine saldırılmasından da faydalanarak 9.30 saat de savaşı kazandım. Ertesi gün havalandım ve çocukluğumda başaramadığım bir denemeyi tekrardan denedim. 7 kişi aynı takımda ve ben onlara tek başıma rakibim tabi rakiplerimin arasında da o lanet takım, Persliler de vardı. Oyun sadece yarım saat sürdü. Sağolsun rakiplerim taş üstünde taş bırakmadı. Ardından bir deneme daha yaptım, bu sefer rakiplerimden birini kendi takımıma aldım ve “Türk’ün türkten başka dostu yoktur” diyerek müttefiğimi de türk yaptım.

Kendi adamlarımı müttefiğimin yanına taşıyarak güçlerimizi birleştirdim, tam 2 saat boyunca en güçlü devlet konumundaydım. Rakipler saldırdı, biz onları erittik fakat artık müttefiğim direnemedi ve oyundan çekildi. Ardından yarım saat gibi bi sürede gene perişan ettiler.

Anladım ki dünyaya kafa tutmayacaksın.  :) Bu oyun en zor seviyesini geçmek tam anlamıyla imkansız. AoE 3 ve sonrasında gelen sürümleri ne yazık ki 3 boyutlu yapıcam diye oyunu mahvetmişler. Keşke bu oyuna birileri el atsada adam sınırlamalarını ve grafiklerini düzeltseler.

NFS 5 : Porsche


Need for Speed ekibi günümüzde son derece gerçekçi araba yarışlarıyla övgü alıyor. Fakat giderek simülasyon olan bu yarışlar benim bir türlü hoşuma gitmiyor. Araba yarışı oynamak istediğimde eski oyunlar(Most Wanted) yenisinden kat kat daha zevk veriyor.
Oyunun en sevdiğim kısmı manzaraya karşı yarışıyorsunuz. Şelaleler, kuş sesleri, bazı yollarda 4 mevsimin yaşanması v.s v.s Ayrıca oyunda ehliyet alma ve zamanda ilerleme bölümleri de var.

Carmageddon


Flatout, crashday gibi günümüz kabaca çarpışan araba oyunlarına öncülük etmiştir. Tam bir psikopat oyunuydu. İnsanları ve arabaları parçalayarak puan kazanıyordunuz. Oyunun yeni sürümü reincarnation şu anda piyasada olması gerekiyordu fakat 2-3 yıldır çıkışı ertelenip duruyor.

Toparlama:
Bunun dışında Duke Nukem, Doom, Half Life, Gothic, GTA, Mafia, Max Payne, Hitman, Call of Duty, Medal of Honor, Freedom Fighters, Worms, Sims, Fifa ve son olarak woody wood pecker hatırladığım ve uzun süre oynadığım bilgisayar oyunlarıydı. Çoğunu grafik kalitesi yüzünden oynamıyorum. Keşke günümüz de çıkan oyunlar eskileri gibi bir senaryoya ve atmosfere sahip olsalar da onları zevkle oynayabilsek.

Categories: Oyunlar

3 Comments

fatih · 30 Eylül 2012 at 11:44

abi yazmışsın efsane oyunları :-\")

Çağrı Mustafa Alkan · 26 Şubat 2016 at 16:53

Vay arkadaş bir ben oynamamışım şu AOE’ı bizim jenerasyondan :-\") Şimdi başlasam geç kalmış sayılır mıyım?

    aTOMKARINCa · 26 Şubat 2016 at 23:11

    Eğer strateji oyunlarını seviyorsan, eycofu sevmeme imkanın yok. :d 16-17 yaşındaki çocuklar yaşı itibariyle yeni başlamış oluyor ve gayet iyi oynuyorlar. :-\")

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir