Eyy Blog 2 !…

Published by aTOMKARINCa on

Merhaba arkadaşlar ve güzel blogum !…
Blogumun yazı sayısının az olması sebebiyle bugün baştan sona okudum. Gereksiz eleştrilerim, saçmalıklarım ve en önemlisi tutmadığım sözlerimi bir bir not ettim.  Bu yazımda 4.5 yıllık geçmişi ve blogumun geleceğiyle ilgili bir şeyler yazacağım.

Kuruluş
DataServis.Org’u 2 Mart 2008’de forum sitesi olarak açtım yaklaşık 4 ay sonra bu büyük hatadan dönerek sitemi blog sitesi olarak değiştirdim ve 12 Ağustos 2008’de blogumun ilk yazısını yazdım.

İlk zamanlar tersini iddia etsem de başarıya ulaşma hırsıyla bir sürü gereksiz yazı yazdım yok efendim ttnet sitesini yenilemiş, opengl 3 çıkmış, kurtlar vadisi çok güzel dizi v.s v.s

Blogger’a selam
Blogumun asıl amacı veri tabanı programlamayla ilgili bilgiler vermekti yıllardır nasip olmadı :). Blogumun güzel gözükmesi için sağını solunu modifiye ettim. İlk olarak ifadeler eklentisini araştırdım ve buldum fakat bu eklenti eski şablonlar için geçerliydi daha net açıklayayım yorum kısmının id’si comment-body‘den farklı bir şeydi. Bunu aylardır kimsenin farketmemiş yada uğraşmamış olması benim aşırı işime yaradı. Eklentiyi düzelttikten sonra paylaştım ve blogum hiç okunmadığı kadar okundu sanırım günlük 50 tekil hit :)

Bu gazla yeni eklentiler geliştirerek hem blogumu güzelleştirdim hem de okuyucu sayımı arttırdım.

Blogger’a veda
JavaScript ve css ile uğraşmaktan belli bir süre sonra sıkıldım ve üniversite sınavına hazırlanırken blogumu ihmal ettimBu sürede blogum, yazdığım zamanlardan daha çok okundu.Aylardır bir şey yazmasamda günlük 200-300 arası bir hit yakaladım. Bende yeniden bi şevklendim fakat bu sıralar da blogger erişimi engellendi haliyle kendi ve bir çok blogger kullanıcısı arkadaşımın bloglarına giremedim. En sonunda “yeter artık” diyerek blogu wordpress’e taşıyarak blogger defterini tamamen kapattım.

Sonrası
WordPress’te bir sürü söz vermişim onu farkettim yok yeniden yazacağım yok blogger şablonumu paylaşacağım  v.s v.s. Aslında bunlar o zaman istediğim fakat bir türlü yapamadığım şeylerdi bazılarını da gerçekten yapmayı unuttum.

Şimdilerde
Yaklaşık 7 yıldır internet ve programlamayla haşır neşirim fakat bu zamana kadar doğru dürüst bir projem olmadığının farkındayım. Geçen sene okul projesi sayesinde yapmak istediğim bir konu olan çizgi film konusuna el attım. Fakat zaman ve bilgisayarım bu konu için pek uygun değildi bu yüzden ufak bir şeyler yaparak çizgi film projesini de rafa kaldırdım.

Şimdilerde ise çok ses getireceğini inandığım bir internet sitesi projem var. Bitiş tarihi ise  yılbaşından 1-2 hafta önce olarak planladım.

Gelecekte
Benim blog ile hemen hemen aynı zamanda ve sonrasında açılmış bir çok blog vardı. Bunların bazıları aşırı başarı yakalasa da onlar da tarihin tozlu sayfalarında yerlerini aldı. Bu aslında insanın doğasında var çocuğa alınan oyuncak, yarı şişman abla abilerimizin spor aletleri, babalarımızın annelerimizin aldığı gereksiz mutfak aletleri. Hepsi ilk başlarda göz bebeği fakat sıkılınca at çöpe.

Şu anda eski blogları gördükçe mutlu oluyorum.Fakat bir şeye üzülüyorum bazı arkadaşlar yeni modaya uydu reklam yazısı yazıyor ve silinmeme garantisi veriyor. Şu anda sorun gibi gözükmesede bloglarının gittikçe çöp olduğunu ve yakın zamanda yaptıklarına pişman olacağının garantintisini veriyorum. :D

Neyse çok uzattım blogum 2020 yılında da toplam yazım 200’ü geçmesede aktif şekilde devam edecek. Artık dataservis’ten bir beklentim kalmadı tamamiyle manevi duygularla ayakta tutuyorum. :D  Ve arada sırada “bilgi paylaştıkça azalır” düşüncemden kurtuluyorum ve öğrendiğim şeyleri paylaşmaya karar veriyorum. Bunun dışında böyle gereksiz yazıları bu yıl içinde bol bol yazmaya karar verdim. Artık dataservis teknoloji blogu görevinden özelleştirme emeklisi olmuştur.

Blogumun tasarımında ufak tefek değişiklikler yaparak günümüz modasına uyum sağlamasına çalıştım. Bu yazımı okuyan arkadaşlarıma da teşekkürü borç bilerek yazımı tamamlıyorum kendinize iyi bakın. :)

Categories: Diğer

3 Comments

HASAN SARI · 09 Temmuz 2012 at 18:21

hadi bakalım bekliyoruz projeni. :d

Alperen Ünver · 15 Temmuz 2012 at 07:27

Güzel olmuş =)

aTOMKARINCa · 18 Temmuz 2012 at 21:46

Yorumlarınız için teşekkür ederim. :-\")

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir