Google’ın Yeni Servisi: Çakallık Devrede

Published by aTOMKARINCa on

İnternet devi google amca, meğerse sahtekarmış!…
Microsoft’tan sonra en çok sempati duyduğum şirketi artık takmıyorum. Şimdilerde üstüne haşereyi ezermişcesine basıp “vışk” sesini çıkarttıktan sonra “garç-gurç” sesleriyle bir melodi oluşturmak istiyorum.

1-) Çırpınan Google!…
Google,
 daha önceden çıkarttığı sosyal medya projesi  tutmayınca  onu azıcık daha süsleyip google+ olarak sundu.  Fakat bunun da rafa kalkacağından korkan şirket yaklaşık bir ay önce hileye başvurdu. Bunu facebook ve twitter’dan sonra gelen rakibi friendfeed’i kendi arama motorundan çıkartarak sağladı. Arkasından da yeni hizmete soktuğu eş zamanlı aramayı kaldırdı.

Bundan 2-3 yıl önce windows tekelcilik yapıyor, kendi ürünü internet explorer’ı yüklü halde kullanıcıya sunuyor diye davalar açan şirket, şimdilerde kendi rakibini aramalarından silerek yok etmeye çalıyor.

————————————————–

2-) Çakal Google!…
Bana bu yazımı asıl yazdıran konu ise adsense servisidir. Geçen hafta google’dan e-posta aldım. İçeriği ise kısaca şöyle:
AdSense hesabınızın geçersiz etkinlik oluşturma riski taşıdığını saptadık. Bu yüzden hesabınızı kapadık.

Bu mesajı hesabı açar açmaz alsam “bir hata yaptım” deyip geçerdim.  Fakat 3 yılı aşkın süredir google reklamlarını tüm şartlarına uyarak kullanıyorum. Açıklamalarını okudum fakat bununla ilgili bir şey bulamadım sonrasında internette araştırdım ve benim gibi mağdur olan kişilerin açıklamalarını görünce keyfi kapattıklarını anladım.

Açıklamalarında sonuca itiraz etmek istiyorsanız itiraz formunu doldurun diye bir bağlantı buldum. Yaptıkları itiraz formu ise hiç düşünmeden doldursanız dahi 10 dakikanızı alacağı cinsten. Bunuda ciddi bir şeydir diye düşünüp gereksiz sorularını yanıtladım. İtiraz formunu yolladıktan 1 hafta sonra yolladıkları otomatik cevap beni aşırı sinirlendirdi. Artık alternatifi olan tüm servislerini bıraktım.

————————————————–

Kısacası !…
Ne varsa eskiler de var sözünü boşuna dememişler. :) Artık açılış sayfamda mükemmel manzaralı bing’i görüntülüyorum. Yeni yetme google artık umrumda değilsin. Tavşan dağa küsmüş lafını da duyar gibiyim umrumda mı kesinlikle hayır. :)

Biraz Kişisel !…
Hep aynı cümleleri yazmaktan sıkıldım. Niye bloguma yeni yazı yazmıyorum diye soranlar oluyor. Aslında bir sürü yazıyorum. Örneğin Çırpınan Google başlıklı bölüm bir aydır taslak olarak duruyordu, bu olay ile denk gelince yazılarımı birleştirdim. Niye hemen yayımlamıyorsun diye sorarsanız; sosyal medya sitelerinin havada uçuştuğu bu dönemde kendimce gereksiz yazılarımı yayımlayarak blogumun geldiği noktadan gerilemesini istemiyorum. Kısacası az olsun öz olsun.

Categories: İnternet

12 Comments

Enes İLHAN · 20 Ağustos 2011 at 10:52

Çok ayıp etmiş. Adsense’den 3 yıldır emeğinin karşılığını alamaman çok ironik bir durum olmuş. Açıkçası güler misin ağlar mısın durumuda oluşmamış değil hani :-\") Google artık kafasına göre davranır oldu. Ben alıştım hacı ;)

    aTOMKARINCa · 20 Ağustos 2011 at 12:35

    Enes yorumun için teşekkür ederim. Google beni kaybetti o üzülsün. :d
    İyi ki de geçmişim wordpress’e, sana da hoş geldim diyemedim dur hemen bloguna ışınlanıyorum. :d  

pillirobot · 28 Ağustos 2011 at 09:33

Söylediklerine katılmamak elde değil yanlız friendfeed ‘in pagerank’ı 8 gözüküyor bende.O an analiz ettirdiğin sitede sorun olmuş olabilir bilemiyorum..

aTOMKARINCa · 28 Ağustos 2011 at 13:43

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Pagerank değerini şu anda düzeltmişler. Kütük geçmişine bakarsanız Ağustos ve Temmuz aylarında değeri sıfırdır.

pillirobot · 28 Ağustos 2011 at 19:27

Kesinlikle haklısın gerçektende öyle..

mete · 15 Eylül 2011 at 12:59

Adsense hesabı kapatılan herkesin söylediği şeylerdir bunlar.Şüphesiz ki internetin devi Google dir

Okan · 01 Kasım 2011 at 11:22

Gerçekten haklısınız… Bu arada uzun zamandır bir yazı yazmıyorsunuz?

    aTOMKARINCa · 01 Kasım 2011 at 19:32

    @Okan, yorumun için teşekkür ederim.  :-\")  Yazmaya kısa bir ara verdim. 

Özgür AKMAN · 03 Kasım 2011 at 10:24

hımm. bing istediğin aramayı yapabiliyor mu? google+ üyesiyim ama hiç bişey yok sitede, kapatmayı düşünüyorum üyeliğimi.

Mehmet · 10 Kasım 2011 at 21:45

şunuda düşünmemiz gerek, yurtdışında o kadar çok arama motoru alternatifi varki belki halkın yüzde 50 den fazlası farklı arama motoru kullanıyor. ama bu türkiyede artık tekel haline geldi ne yazıkki. firmalar milyarlarca lira verip google a reklam veriyor, seo çalışması yaptırıyor kısacası internetin yeni avm si google olmuş durumda. bi nevi aylık kiralarını google a ödüyorlar. artı olarak kdv de ödemiyor bu google devlete. %0 kdv oranı olan bir fatura yolluyorlar ki türkiyede belkide en çok kazanan bilişim firması. üzülüyorum ama şuda bir gerçek, artık iş işten geçti atı alan yürüdü gitti. saygılarımla

Taha" · 12 Kasım 2011 at 10:13

Google internette tekel olmak için elinden geleni yapıyor . Bu yüzden nefret ettiriyor. Google fazla güvenilmemesi gereken bir şirket. Ülkemizin rusyanın yandex’i gibi Türkçeye özel bir arama motoruna ihtiyacı var. Bu olsa google Türkiye’de çöker. Fakat büyük yatırımcılarının destek olması gerekiyor.

onur · 08 Şubat 2012 at 20:45

S.a Arkadaşlar bende aynı konuda karşı karşıya kaldım herşey güzel gidiyordu daha bir ay olmadan bu konu bana ulaştı devre dısı kalan hesabımın pin geldi 1 hafta kadar sonra kendi kendime güldüm zarfa bakarak cok komik bir durumdu sanki ama sinrden gülmek bu herkese tavsiyem kendi reklamını yapn reklam alın sirketlerden alacagınız reklamlar aylık sabit geliriniz olabilir. kampanyalar bile yapabilirsiniz bu dedigimi hitti saglam pr si yüksek güzel tasarlanmış bir site icin düşünmeye baslayabilirsiniz Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir