Pardus 2008.2 Çıktı !…

Published by aTOMKARINCa on

Türkiye’nin tek işletim sistemi olan Pardus yeni sürümünü yayınladı.
Dünyadaki neredeyse tüm bilgisayarlara hükmeden Windows işletim sistemine karşı bir çok rakip işletim sistemi çıkmıştır. Bunlar arasındaki en dişli rakibi ise Apple firmasının Mac OS işletim sistemidir ama buda tıpkı Windows gibi ücretlidir. Ücretsiz olan tek işletim sistemi ise Linux’tur fakat buda ücretsiz olmasına rağmen pek ilgi görmemektedir.Pardus 2008 ise TÜBİTAK tarafından hazırlanan bir Linux işletim sistemidir. Arayüzü hemen hemen Windows ile aynı olan işletim sisteminine gelişmesine engel olan en büyük sorun Windows ile uyumluluk sorunudur. Yani Linux işletim sistemlerine internet indirdiğiniz windows tabanlı programları yada cd’sini aldığımız oyunların  hiç birini çalıştırmazsınız fakat bu pardusda hiç bir şey yapamayacağınız anlamına gelmesin. Pardus için yapılan bir çok uygulama vardır ve bu windows uygulamaları çalıştırabilen bir kaç emülatör vardır tabi bunlarda bi programı çalıştırabilimek için baya bi uğraşırsınız.
Pardus’u seçmenizi gerektiren en önemli şey ise istediğiniz şekle getirebilmemizdir. Örneğin compiz fusion uygulamasını görünce vista’nın görsellikten çok uzak olduğunu göreceksiniz.
Örnek Compiz Fusion uygulaması için tıklayın.

Tavsiye: Yalnızca pardus kullanmanızı önermiyorum çünkü belli bir süre sonra kullanıcıya sadece görsellik yetmiyor belli başlı oyunları ve programları kullanmak istiyoruz o zaman windows’un kıymetini anlıyoruz.
Eğer başka bir diskiniz varsa kesinlikle ona pardusu kurup test etmenizi tavsiye ediyorum. fakat tek bir diskiniz varsa örenğin sadece c: sürücünüz var ise sanal makina oluşturarak kurabilirsiniz yada en iyisi kurulan cd paketini indirip cd’den veya flash diskinizden çalıştırabilirsiniz. Tabi hız konusunda sabit diskinizden vermesini bekledğiniz performansı bundan  beklemeyin.

Pardus 2008.2‘nin Kurulan cd paketini indirmek için tıklayınız. (Sabit Diske Kurulan)
Pardus 2008.2‘nin Çalışan cd paketini indirmek için tıklayınız .(Cd yada Flash Disk gibi harici disklerle çalışan)

Bende bu yazımla beraber kurulan cd paketini indiriyorum en kısa zamanda pardus 2008.2’nin özelliklerini sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Eğer kurulum yada herhangi bir konuda destek almak istiyorsanız Bu siteyi inceleyiniz !

Categories: Yazılımlar

5 Comments

HassanSarı · 31 Ocak 2009 at 23:30

αяα∂ιğιηιz нєяşєу вυ ѕιтє∂є
DaTaServis.Org :d

aTOMKARINCa · 01 Şubat 2009 at 17:22

Hasan sen beni bi yazımda eleştirmiştin çok gereksiz yazılar yazıyorsun diye fakat sende çok gereksiz yorumlar yazıyorsun. Siteme uğraman sevindirici bir şey Teşekkür ederim ama böyle yazımla alakasız saçma sapan karakterli bi mesaj lütfen yollama :-\")

HassanSarı · 02 Şubat 2009 at 19:05

Orası beni alakadar etmez. sitene müdahale edebilirsin , düzeltebilirsin, silebilirsin.Bölece gereksiz yere sende yorum yazmış olmazsın, görüntü kirliliği yapmazsın. :-\")

ZTG · 17 Şubat 2009 at 17:04

windows’un kıymeti mi ? ne kıymeti var ki , oyun oynama boş vakit oldurme kıymeti , LUTFEN LINUX SİSTEMLERİN YAYGINLAŞMASINA YARDIM EDELIM. KAPALI KAYNAK KODU BULUNAN WINDOWS ÇOK BUYUK TEHDİTDİR , PENTAGON BU KAYNAKLARA ULASABILIYOR NE DENLİ TEHLIKELI OLDUGU ORTADA …

aTOMKARINCa · 17 Şubat 2009 at 19:59

Ben pardus yada linux düşmanı değilim hatta ikincil sabit diskimde pardus yüklü ve gayet memnunum. Fakat gün geliyor bir şey lazım oluyor ve bunu pardus karşılıyamıyor o zaman windows’u arıyoruz anlatmak istediğim şey buydu.

Bir de şunu merak ederim niye prestij yapmış ürünlere saçma sapan kurgular üretiriz ki. Yerim pentagon’u açık kaynaklı olunca bilgilerin sızılmadığı ne malum. Hem o açık kaynaklı kodları hacker diye tabir ettiğimiz kişiler inceleyip bi açık bulursa bilgisayarımıza çok ciddi zararlar verebileceğini düşünmek lazım.
Üst satırlarda yazdığım açık kaynak kodla ilgili yorumumum kurgudan başka bir şey değildir aynı windows’a yapılan kurgular gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir