Pardus 2009 Yayımlandı !…

Published by aTOMKARINCa on

Ülkemizin tek işletim sistemi olan Pardus’un 2009 sürümü hazır.
Pardus’un yeni sürümünde başta grafik arabirimi olmak üzere bir çok yerinde düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler sonucunda pardus’un eski sürümlerine göre çok daha hızlı olduğunu gördüm.Pardus 2009‘un yeni eklenenen ve geliştirilen fonksiyonları;
Grafik arabirimi: Sonunda pardus kde4 sürümüne geçiş yaptı. Bu değişimi ile yeni arayüzün vista’dan daha hoş ve kullanılabilir olduğunu göreceksiniz.
Dosya Sistemi: Pardus’da öntanınmlı dosya sistemi Ext4 oldu. Bir önceki dosya sistemi olan Ext3 ile aralarında uçurum var denebilir.
Sistem Programları: Tübitak’ın pardus için hazırladığı programlardan  Yalı, Pisi ve Çomar‘a yeni düzenlemeler getirildi. Sistem açılışı eskisine oranla 2 kat arttı.

Pardus‘u Windows‘dan ayıran en önemli özelliği ise pisi programı ile sağlanan program deposudur. Yani linux için yazılmış olan  tüm programları ve oyunları hiç vakit kaybetmeden pisi ile kurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz programı seçip yükle’ye basmanız olacaktır.

Tavsiye: Pardus’u yüklediğinizde ilk 1-2 ay kullanma sıkıntısı çekebilirsiniz yada yeni çıkan oyunları oynamak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Windows işletim sistemini arayacağınızdan windows’unuzu silmenizi tavsiye etmiyorum.

İlgili konu: Pardus 2008.2 Genel Bakış !..

Categories: Yazılımlar

1 Comment

Anonymous · 22 Temmuz 2009 at 19:46

güzel bişeye benziyor :d

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir