Pardus 2008.2 Genel Bakış

Published by aTOMKARINCa on

Türkiye’nin tek işletim sistemi olan Pardus tamamiyle fiyasko !…
Tübitak bu zamana kadar, linux çekirdeğinin üstüne sağdan soldan bulduğu yazılımları türkçeleştirerek ekleyip bunlarada pardus logosunu yapıştırıp bizlere Türklerin yaptığı işletim sistemi diye yutturdular vallahi helal olsun :)Pardus’u kurduğumda Windows‘un arayüzüne benzer işletim sistemiyle karşılaştım. Bunu videolardaki pardus’a benzetmek için hemen resmi destek sitesi olan ozgurlukicin.com’a girdim. Siteye girdiğimde KDE 4.2 çıktı adlı bi duyuru gördüm, duyuruya tıkladığımda ise pardus’un tamamen çakma bir işletim sistemi olduğunu farkettim.
Çakma dememin sebebi: Bi program 2 kısımdan meydana gelir bunlardan biri kod kısmı diğeri ise arayüz kısmı. Pardus’da kod kısmını yani çalışma yapısını linux’den, arayüz kısmını ise KDE isimli yabancı bir firmadan alıyor. Peki burada pardus’a Türkçeleştirmekten başka ne kalıyor !

Gelelim Türkçe Linux ile neler yapabileceklerimize.
Burada özellikleri yazmakla bitiremeyeceğimden dolayı kısa bi tanıtım videosu hazırladım. İzlemek için tıklayın.
Video’daki gördüğünüz efektleri uygulayabilmek için herhangi bir linux işletim sistemine (pardus, opensuse, ubuntu v.b) sahip olmanız ve işletim sisteminizin deposundan compiz fusion uygulamasını indirmeniz gerekiyor.
Bu işletim sistemlerinin arasından tavsiye edeceğim pardus’dur. Sebebi ise  Türkçe destek forumlarının olmasıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız pardus-linux.org sitesinden yardım alabilirsiniz.
İlgili konu: Pardus 2008.2’yi indirmek için tıklayın

Categories: Yazılımlar

8 Comments

DaTaWeBMasTer.Tr.Gg · 06 Şubat 2009 at 23:27

Microsoft´a alternatif arayan Çin hükümeti, Türk işletim sistemi Pardus´u incelemeye aldı. Pardus, eğer beğenilirse Çinceye uyarlanacak. Böylece dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi Çin´deki bilgisayarlar Türk işletim sistemiyle çalışacak.Ayrıca Pardus Askeri tesisler başta olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarında da kullanılmaktadır.Nasıl kötü dersin … :-\")

aTOMKARINCa · 07 Şubat 2009 at 00:08

Yazımı dikkatli okursan kötü kelimesi geçmiyor. Ben Pardusu çakma diye nitelendirdim eğer böyle bir şey varsa çakmalar ülkesi olan Çin’e yakışır.
Ayrıca ben çin’in kullandığı ulusal işletim sistemini redhat yada ona benzer bir şey olduğunu hatırlıyorum.
Ek olarak Çin ile ilgili bir şey daha söyleyeyim:
Çin’de Vista’nın dağıtımının başladığı gün 244 tane satmıştı.

Umarım açıklamam yeterli olmuştur :d

Anonymous · 17 Şubat 2009 at 16:59

sen ne bekliyordun ki anlamadım , tabii ki sağdan soldan programlar eklenecek tekrar kaffeine , kopete vb. program yazmaya ne gerek var olanları kullanacaksın ustune ekleme yapabılıyorsan yapacaksın ki buda yapılıyor ,evet kötü dememişsin ama beter etmişsın ,

aTOMKARINCa · 17 Şubat 2009 at 19:29

Bir kez daha söylüyorum ben pardus için kötü yada çirkin kelimelerini kullanmadım çok güzel işletim sistemi yapılmış fakat benim yakındığım şey o işletim sisteminin TÜBİTAK tarafından yazılmadığıdır. TÜBİTAK hazır işletim sistemine grafikler koymuş ve ufak tefek şeyler eklemiş.
TÜBİTAK’ın bu kadar bütçesi varken böyle bir şey yapması üzücüdür.
Kısacası benim demek istediğim %100 türk işletim sistemi. ;)

TeknoMobi · 18 Mart 2009 at 21:37

Pardus’a öncelikle bir işletim sistemi olarak değil Linux dağıtımı olarak bakmak gerekiyor. Evet Pardus Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiştir. Ama şunu belirtmeliyim ki Linux çekirdeği üzerine inşa edilen ve çok kısa sürede dünyada yerini sağlamlaştıran ve adını en hızlı duyuran Linux dağıtımlarından bir tanesidir. Pardus geliştiricilerinin Linux dünyasına kazandırdığı Pisi paket sistemi linux dünyasında çok ses ve övgü getirdi.

Şimdi Pardus ile ilgili olarak windowsun çakması lafı bence çok ağır kaçmış. KDE masaüstü sistemi evet windowsa benzemektedir. Fakat bu windowsun çakması olduğu anlamına gelmemektedir.

Örnek verecek olursak herkesin vista çıktığında çok ses getiren aero arayüzü ilk olarak kde masaüstü uygulamalarında ortaya çıkmıştır. Yani hangi sistemin birbirinden etkilendiği tartışılır bir konu…
Yine Pardus’a dönecek olursak KDE masaüstü yerine Gnome masaüstü ortamında kullanırsanız Pardus’u çakma olmadığını ve gerçekten taktire şayan bir emeğin ürünü olduğunu göreceksiniz!..

aTOMKARINCa · 20 Mart 2009 at 22:53

Demek istediğim de tam olarak şu. Tübitak bu işletim sistemi için epey bi para harcadığını çoğu kişi biliyor. Fakat ortaya çıkan şey kaliteli toplama bilgisayar gibi birşey fakat ben pardusun toplama değilde kendi parçalarıyla çalışmasını istiyorum.

Gnome diyorsunuz fakat bu masaüstünüde pardus yapmamış. Bu da yabancıların yaptığı bir masaüstü sistemi. Biz orda pardusu değil Gnome masaüstünü kullanıyoruz.

Prime · 14 Aralık 2011 at 22:50

Hey çocuk; (Rıza GÜNEŞ)
Bir kere çakma teriminden bile ne kadar varoş ve cahil bir kafaya sahip olduğun daha öncesinde çocuk olduğun belli. Türkçe linux diye bir şey yok nerenden uydurdun bunu ?
Linux nedir bilmeden, dağıtım nedir bilmeden, linux çekirdeğinin ne olduğunu bilmeden, bilmem programların kaç kısımdan oluştuğunu söyleyerek, görsel masaüstü ortamını(OHA artık) bir firma gibi bilmeden yazarak neden Türkçe içeriğin kalitesini düşürüyorsun ? O yazılımlar sağdan soldan bulunmaz, özgür yazılım lisanslarıyla lisanslanmış halka açık yazılımlardır.

Senin vasfın nedir çocuk ? akedemisyen misin, doçentmisin, bilim insanımısın nesin ?

Pardus projesinden bende çok memnun değilim ama bak türkçeleştirme haricinde bunlar yapılıyor;
Kendine özgü bir ağ yönetim uygulaması var, paketleme sistemi ve paket depoları var, bir dağıtımda programlar arası stabiliteyi sağlama olayı var, tamamen türkçe desteği ve destek forumları, gönüllüleri var. Ama yetmez. Çinde, Rusya’da Almanyada devlete yönelik başka ek geliştirmeler ve güvenlik olayları var. Herhangi bir linux işletim sistemi diye bir şey yok, uydurmuşsun, linux bir işletim sistemi değil.

Senden rica ediyorum internetteki türkçe içeriğin içine etme, yeni yetme hiç bir halttan anlamayan aklınla ahkam kesme!

Bu yazdıklarından bir kaç yıl sonra bir firmaya iş istemeye gitme sakın adamların bir yerleriyle sana gülme ihtimalleri var, bu yazıları yazan cahil senmiydin diye, oda tabi kapıdan içeri alırlarsa…

  aTOMKARINCa · 15 Aralık 2011 at 21:26

  @Prime amca hatta dede, normalde eski yazıma yapılan yorumlara cevap vermem fakat öyle bir yazmışsın ki ayıp olmasın bir de büyüklerime sayıda kusur etmeyeyim diye cevap vereyim dedim.
  Öncelikle diğer yorumlarını argo kelimeler kullandığın için yayımlamadım. Ama merak etme onlara da cevap vereceğim. 
   İlk olarak yazım pardus 2008.2 hakkındadır. Az biraz inceleseydin pardus 2009 hakkında yazdıklarımı da görebilirdin. 3,5 sene önce yani daha ben 5-6 yaşındayken pardus’un diğer linux işletim sistemlerinden eksiği vardı fazlası yoktu. Kubuntu’nun o zaman ki sürümüyle, pardus kıyaslandığında performans ve uygulama çeşitliliği açısından uçurumlar vardı.
   Şu anda pardus gayet iyi durumda ve her çıkan sürümü indirip yeniliklerini de inceliyorum. Fakat oyunsever biri olduğumdan dolayı windows işletim sisteminden vazgeçemiyorum. 

  Kelimlerime takılmışsın, linux işletim sistemi değil eleştirisi yapmışsın fakat ben zaten bunu yazımda belirttim. Bir kez de senin için tekrarlayayım pardus linux çekirdeğini kullananan bir işletim sistemidir. Pardus, Ubuntu, Debian, Red Hat … gibi bir çok linux tabanlı işletim sistemi vardır. Bunların hepsi biribirine benzediğinden dolayı 3 hadi sana açık vermeyeyim UNIX’i de sayıyorum 4 çeşittir. Windows, Macintosh ve son olark Linux işletim sistemidir.

  Son olarak yayımlamadığım yorumlarına cevap vereyim üstadım.  Demişsin ki

  Programlama, mühendislik, yazılım, öyle çırak gibi bir dükkanda öğrenilmez bilim işidir. Mat fizik eğitim labarratuar olmadan ***** olamazsın. 

  Kusura bakma her şeye doğru düzgün bir cevap vermeye çalıştım fakat bu kadar embesilce bir yoruma “hassiktir” demek isiyorum. Okullarda 2005’e kadar pascal, günümüzde ise c++ öğretiliyor. İnternet gibi bir nimet varken okula yada bilim adamlarına ne hacet. Okuldan, dükkandan hatta şirketlerden öğreneceğin şeylerle kalırsan papağanlıktan ileriye gidemezsin elin gavuru facebook ardından twitter ardından da google+’ı çıkarır sen patronuna, müdürüne yardım edecek programı yazarsın.
  Sana diplomayı taktıklarında kafanda daha çok şey mi olacak. Amcamım yanlış yoldasın… 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir