Microsoft Kendi İpini Çekiyor !..

Published by aTOMKARINCa on

Windows 8 ile radikal değişikliğe giden microsoft, kullancılarını kaybeder mi?
“Bilgisayar” denilince ilk aklımıza gelen kişidir, Bill Gates amca.  Yıllardır ne yaptıysa bize kullandırttı fakat internetin, yazılımın önüne geçtiği son zamanlarda microsoft firması, karizmasını çizdirip duruyor. İlk olarak msn, sonra internet explorer ve şimdi windows tehdit altında. Bunu yapan ise firmanın ta kendisi.

Tekel Windows
Bilgisayarlar, alınacak düzeye geldiğinde windows işletim sisteminin tek rakibi apple firmasının macintosh işletim sistemiydi ve o zaman kazanan microsoft firmasıydı. Microsoft firması ezici bir üstünlükle günümüze kadar işletim sistemi pazarını kimseye kaptırmamış hatta ücretsiz olarak dağıtılan linux tabanlı işletim sistemlerine karşı en ufak darbe dahi almamıştır.

İçten Darbe
 Yazılım firmaları, işletim sistemi yarışı yerine windows işletim sistemine uygulamalar üretmiştir. Bunlardan kimisi farklı uygulamalar kimisi ise windows ile birlikte gelen uygulamalara alternatif uygulamalardır. Bu alternatif uygulamalar hesap makinesi, not defteri, çizim programı, disk birleştirme v.s v.s Fakat bunlardan çok azı microsoft uygulamalarına kafa tutmuştur.

WMP – Winamp : Bilgisayarların oyun, film ve müzik dinlemek için kullanıldığı zamanlarda en çok duyduğumuz kapışmalardan biriydi. Kimin kazandığı pes ile fifa’nın kıyaslanması gibi çözümsüzdü. Winamp bir zamanlar en çok indirilen programlar arasında yer alsada şu anda kazanan internet radyoları oldu.

MSN – Gtalk – Skype : İnternetin yaygınlaşmaya başladığı dönemde en çok ihtiyaç duyulan sohbet programlarıydı. Burada da microsoft’un rakiplerine karşı ezici bir üstünlüğü vardı. Yakın zamanda Facebook sitesine sohbet özelliği gelmesiyle hafif bir darbe aldı fakat hala en çok kullanılan sohbet programıydı.
Microsoft sosyal ağları önemsediğini göstereren yeni sürümünde radikal bir değişiklik yaptı ve eski kullanıcılarını kaybederek tahtı facebook sitesine devretti.

İnternet Explorer – Firefox – Opera : Başlarda windows’larda kullanılan tek internet tarayıcısı netspace browser idi. Fakat windows buraya da göz dikerek “internet explorer” tarayıcısını duyurdu. Tasarım olarak hemen hemen aynıydı ve bu iki uygulama benim ki daha az çöküyor kavgasında bulundu bu savaştan galip çıkan yıllarca hüküm sürecek olan internet explorer oldu. Netscape ise tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Sonrasında bu uygulamaya rakip netspace browser‘ın küllerinden doğan mozilla firefox oldu. Bunun yanında opera, safari gibi farklı rakipleri de çıktı. Diğer tarayıcıların kullanımı gün geçtikçe artsada windows ile birlikte gelen internet explorer’a rakip olamadı. Aralarından en güçlüsü internet devi google’dan destek alan firefox’tu. Yıllar geçti ve google kendi tarayıcısı Google Chrome‘u duyurdu. Chrome’un en büyük özelliği tasarım olarak diğerlerinden farklıydı ve bunun yanında arama motoru gücünü de kullandı.

Fakat yine en çok kullanılan tarayıcı internet explorer’dı. Geçmiş zaman ekini kullanıyorum çünkü şu anda tahtını kaybetti. Kaybetme sebebi ise aynı sohbet programı msn gibi radikal değişiklik. Yıllardır birbirine benzeyen tasarımlarıyla kullanıcıyı alıştıran internet explorer, chrome özentisi sürümü i.e 9 sürümüyle kullanıcılarını büyük bir hızla kaybetti ve tahtı Google Chrome’a devretti.

Şimdi Sıra Windows’da
Microsoft firmasının ilk kez zarar ettiğini bugün haberlerde gördüm. Aldığı darbelerle karizmasını çizdiren microsoft, windows 8‘i çıkartmasıyla en büyük kalesini kaybedeceğini iddia ediyorum. Yaptığı radikal değişiklerle büyük kan kaybeden firma yine risk alarak tasarım ve kullanımda büyük değişikliğe gidiyor. Windows 95’ten 7’ye kadar çıkan sürümler başlat çubuklu ve masaüstülü bir görünüme sahipti. Windows 8′de ise bunlar ikinci plana atılarak media center uygulamasını andıran bir işletim sistemi olacak.

Bu sürümünde dokunmatik bilgisayarlarla(tablet ve cep telefonları) klasik bilgisayarları aynı işletim sisteminde birleştirmeyi hedefleyen firma akıllı telefonuyla, karizmasını kat kat kurtaran apple ve önüne çıkanı yok eden google firmasıyla aynı alanda yarışacaklar. Zaten bu konuda daha önce çalışma yapan google firması windows 8 işletim sisteminden sonra duyuracağı android’in PC sürümüyle windows’un kullanıcılarını çalacaktır.

Bir de olma ihtimali zor tahminim var. Apple, fan boyları sayesinde şu anda dünyanın en değerli markası. Macintosh işletim sisteminin kullanımı ise gün geçtikçe artmakta fakat bir dezavantajı var inatçı adam Steve Jobs yüzünden işletim sistemi sadece mac’lerde çalışıyor. Steve Jobs‘un ölümünden sonra macintosh, pc’ler için duyurulabilir. Böylece geçmişin intikamı için bir deneme fırsatı olur. Fakat bu söylediğim tamamen düşünce böyle bir şey olsa fan boylar “Hani biz özeldik” diye isyan çıkarır. :)

Categories: Bilgisayar

5 Comments

Özgür · 22 Temmuz 2012 at 10:40

Bence windows 8 baya tutacak. Çıkmasını dört gözle bekliyorum. :-\")

Emek · 28 Ağustos 2012 at 14:55

Bence Microsoftun Windows 7 versiyonun sorunlarının giderilmeden Windows 8 çıkması biraz garip geldi Microsoft Windows 7 daki sorunları düzeltip Windows 8 çıkarsaydı iyi olurdu !

Hasan · 09 Kasım 2012 at 20:07

Yazı gerçekten güzel fakat windows 8 bana göre çok güzel bir işletim sistemi şuan windows 8 kurulu olan bilgisayarımdan yazıyorum.Eskiden bilgisayarım 40 saniye gibi bir sürede açılıyorken 12-13 saniyede açılıyor şuan…

ahmet · 04 Mart 2013 at 17:01

klasik bir şey bilmeyip görmediği şeyi tahmin etmeye çalışan ve kendini teknolojide sözü geçen birisi olarak bilen bir saçma insan daha.

300 ü aşkın linux dağıtımı ve bunların toplam 100 milyonu aşkın kullanıcısı varken neden android’in bilgisayar versiyonu çıkıyor? sen hiç hayatında linux kullandın mı da gelip burada yazı yazıyorsun?

Windows’un mobil işlere dalmasının sonu olacağını yazıp bir mobil işletim sistemi olan androidin bilgisayara geçmesinin bir yıkım olacağını bilmiyorsun. böyle bir sürü çelişki içinde yazını yazmışsın.

emeğine sağlık “demek isterdim” boşuna yazarak bazı insanları da cahil ediyorsunuz
 

aTOMKARINCa · 02 Nisan 2013 at 02:15

Öncelikle kusura bakma bu sıralar bloguma önem veremiyorum o yüzden geç cevap verdim.
Senin gibi insanlara bayılıyorum, son dönemin yazılarını okuyup yada teknolojiden anladığını zannedip, “sen ne bilirsin, cahil, genç, velet v.s v.s” sıfatlandırarak kendinizi mutlu ediyorsunuz. Yazdığın yorumdan, tamamiyle atıp tutan biri olduğunu anladım. İlerde bilgisayar alanına gerçek anlamda kendini verirsen bu yorumuna epey güleciğini TAHMİN ediyorum. :d

Daha önceden pardus 2008’i eleştirdim yani gerçekleri söyledim, senden daha beter  bi amca vardı o sıralar,
Senin vasfın nedir çocuk ? akedemisyen misin, doçentmisin, bilim insanımısın nesin ?” diyerek saçmalamıştı.
Az biraz pardus’un bu sene yaşadıklarını araştırmanı isterim.

Bir diğeri 2009’da telefon firmaları ile yazılım firmalarının da birleşeceğini söyledim, buyur bak o da oldu.

Malesef 5 yıllık dataservis.org süresince 2 tahmin de bulunabildim.

Az biraz da bilgilendirme maksatlı yorumuna cevap vereyim. Belki başka yerlerde hava atacak bir şeyler çıkar.
İşletim sistemini işletim sistemi yapan içindeki uygulamalar ve oyunlardır. Hiç bir linux sürümü oyun canavarlarını tatmin etmez. Çünkü adam akıllı oyun sayısı bir elin parmağını geçmez. Port edilen oyunlar hikayesene hiç girmek istemiyorum, marketten yükle demek varken kim uğraşır 3-4 saat çalıştırmaya ve çalıştırdıktan sonra takıla takıla oynamaya.

“sen hiç hayatında linux kullandın mı da gelip burada yazı yazıyorsun?”

Gerçekten komiksin. :d

Diğer arkadaşlara yorumlarından ötürü teşekkür ediyorum, @Hasan o hızlı açılmasının sebebi temiz işletim sistemidir. Bir kaç aya kalmaz eskisine döner.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir