Yeni yetme tasarımcılar

Published by aTOMKARINCa on

Günümüz modası responsive(esnek) temalar, kodlamadan anlamayan tasarımcılar elinde felakete dönüşüyor !…

İnternet sitelerinin görselliği  programcılardan ayrılarak tasarımcıların eline geçti. Bu sayede artık web sayfaları; janjanlı renklerden, hareketli giflerden, fareyi takip eden canavarlardan yada hepsinin tam tersi zifiri karanlık sitelerden kurtuldu. Peki neden sitem ediyorum, tasarımcıların ufacık da olsa programlamadan anlamamalarından ….

Beni hala takip edenler varsa, Randwin adlı bir site yazdığımı biliyorsunuzdur. Uzun süredir kodlamasına önem verdiğim sitemin tasarımına hiç özen göstermiyordum. Sitemin kaba halinin bitirmemle artık tasarımda ufak tefek değişiklikler yapmaya karar verdim fakat tasarım konusunda ise kendime eskisi kadar güvenmiyordum. Bu yüzden hazır şablon aramaya karar verdim. Özelikle de esnek şablonlara baktım. Sonuç hüsran.

Tasarımların hemen hemen hepsi birbirinin renklerinin oynanmış hali. Genişliği 768 pikselden büyük tüm görünümler göze hoş geliyor. Fakat 768 piksel daha da ufalınca saçma sapan bir görünüm ortaya çıkıyor . Bunun sebebi telefonların da tabletlerin de masaüstü bilgisayarlarında tasarımlarını tek işle halletmek.  Ama gel gelelim tarayıcının boyutunu daraltmamla, bana telefondaki görünüm gözüküyor.  Adamların yatay sürükleme çubuğunu kastı var. Hiç bir türlü göstermiyorlar. :) Bunun çözümü de gayet basit ve bolca çözümü var.

İşletim sistemi tespiti yap telefonlara aitse yalnızca göster

Tarayıcı tespiti yap bilindik tarayıcılarda büzüşmeyi iptal et.

En güzel çözümü ise daraltmayı 768 pikselde sınırla. Mobil ve tabletler için ayrı uygulama yaz.

Daha da bir sürü çözümü vardır. Onlarıda yapanların yada yapmayanların araştırmasına bırakıyorum.

Son olarak !…

Sayın okur ve güzel blogum. Kendine iyi bak, bir daha ne zaman görüşürüz bilmiyorum.

Categories: İnternet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir