Pardus Bitti Mi?

Published by aTOMKARINCa on

Pardus artık TÜBİTAK tarafından geliştirilmeyecek !…
Ulusal işletim sistemimiz pardus’un geliştirilmesine son verildi. Niye derseniz istenileni veremedi daha açık konuşayım tutmadı. Fakat Neden?  

Bunun bir kaç tane sebebi var bunlardan birini daha önceden söyledim bu yüzden bir kez daha üstünde durmayacağım, bir diğeri ve en önemli sebebi ise pek değerli devletimizdir.

Sağolsunlar, bize ilkokul ve lise de windows’u kullandırttılar, memurlarımıza windows ve onun pek kullanışlı tarayıcısı internet explorer ile işlem yaptırttılar. Zavallı  parduş’ta bu sırada, gönüllülerin desteğiyle yaygınlaştırılmaya çalışıldı ve windows’tan sıkılan bazı kullanıcıları bir süreliğine eğlendirdi.

Sonra fatih projesi denen bir şey çıktı ve çıkan ilk haberlere göre bu projede kullanılacak bilgisayarlarda parduş olacaktı.  Ama ne yazık ki olmadı.

Sebebi ne?

“Pek çok eksiği var ve Kimse bunu kullanmayı bilmiyor!” 

“Neyi biliyor?”

“Windows’u”

“Kullanmayı biliyorlarsa, bilgisayar öğretmenlerine ne gerek var?”

“Mantıklı”

Böylelikle hem bilgisayar dersleri hem de pardus devlet çatısından çıkartıldı. Parduş gönüllüleri, işletim sisteminin daha iyi yerlere geleceğini beklerken çöpe atılmasına haklı olarak tepki gösterdiler. Sonucunda TÜBİTAK çalıştay yapma kararı aldı yani pardus’un son durumunu tekrardan değerlendirilecek. Bana ve çoğu kişiye göre bu olay artık klasikleşmiş zaman geçsin öfke dinsin taktiği.

——————————————————————

Biraz Kişisel!…
Uzun zamandır heves ettiğim ve bilmediğim bir alana yöneldim. :) Bir çalışmam için AutoCAD programını öğrenmem gerekti az birşey öğrendim derken oradan 3dsMAX oradan ise MAYA programına bodoslama girdim. Sonrasında ufak tefek animasyonlar hazırlamaya başladım neticesinde sınıf arkadaşlarımla çizgi film hazırlamaya karar verdik. :) Yaklaşık 3 ay sonra çizgi filmimiz inşallah bitecek.

Son Olarak!…
Blogger için hazırlamış olduğum DSablon beklemediğim kadar kullanıldığı için bana bandwith sorunu yaşatmıştı. Bunun sonucunda DSablon‘u kaldırmak zorunda kalmıştım. Şu anda tekrar aktif durumda bunun için çok fazla e-posta aldım fakat çoğuna cevap vermedim. Bu kişilerden özür diliyorum. :)

Categories: Yazılımlar

8 Comments

intifada1453 · 12 Mart 2012 at 22:08

Evet pardus, Adı duyulmamış bir açık kaynaklı sistem, Bunun gelişe bilmesi için en azından reklam ve tanıtım olması lazım. Bu arada çizgi film’in hayırlı olsun, inşallah başarıyla üstesinden gelirsin bu için, ayrıca youtube vs eklersen izlemek isterim. 

    aTOMKARINCa · 13 Mart 2012 at 13:38

    @intifada1453 Yorumun için teşekkür ederim, bittiğinde yayımlayacağız. :-\")

Doğukan · 18 Mart 2012 at 15:52

Fatih  Projesinin gelişmekte olan ülkemizin çıkardığı ( ve bu Tubitak ise ) yenilikleri ön plana çıkarıp kendi sistemimizi kullanmalıydık bence, windows yerine pardusa geçilirse daha iyi olur gibi… Şahsen ben Pardus’u windostan daha çok seviyorum :d
 

Semih · 22 Nisan 2012 at 18:47

Pardus bitmedi bitmemeli…

odahi · 19 Ağustos 2012 at 09:17

pardus bitmemeli pardus windowtan hızlı güvenilir özelleştirilebilir bir sistemdir pardus geliştirilmelidir

yok · 20 Mayıs 2013 at 01:37

pardus bitmezde bir yerede gitmez,
öünkü biz işi hak edene değil, dayıoğluna veririz 

Turan · 21 Eylül 2013 at 23:40

Yeni pardus çıktı. Pardusun 3 versiyonu var pisilinux-pardus topluluk-ve tübitak ın debianı

Detaylı bilgi almak için;
http://www.parduscu.com  u ziyaret edebilirsiniz. 

Turan · 21 Eylül 2013 at 23:41

Birde unutmadan PİSİ LİNUX adı üstünde olduğu gipi PİSİ paket yöneticisini, diğer pardusta debian tabanını kullanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir