Pardus Bitti Mi?

 • Pardus artık TÜBİTAK tarafından geliştirilmeyecek !…
  Ulusal işletim sistemimiz pardus’un geliştirilmesine son verildi. Niye derseniz istenileni veremedi daha açık konuşayım tutmadı. Fakat Neden?  

  Bunun bir kaç tane sebebi var bunlardan birini daha önceden söyledim bu yüzden bir kez daha üstünde durmayacağım, bir diğeri ve en önemli sebebi ise pek değerli devletimizdir.

  Sağolsunlar, bize ilkokul ve lise de windows’u kullandırttılar, memurlarımıza windows ve onun pek kullanışlı tarayıcısı internet explorer ile işlem yaptırttılar. Zavallı  parduş’ta bu sırada, gönüllülerin desteğiyle yaygınlaştırılmaya çalışıldı ve windows’tan sıkılan bazı kullanıcıları bir süreliğine eğlendirdi.

  Sonra fatih projesi denen bir şey çıktı ve çıkan ilk haberlere göre bu projede kullanılacak bilgisayarlarda parduş olacaktı.  Ama ne yazık ki olmadı.

  Sebebi ne?

  “Pek çok eksiği var ve Kimse bunu kullanmayı bilmiyor!” 

  “Neyi biliyor?”

  “Windows’u”

  “Kullanmayı biliyorlarsa, bilgisayar öğretmenlerine ne gerek var?”

  “Mantıklı”

  Böylelikle hem bilgisayar dersleri hem de pardus devlet çatısından çıkartıldı. Parduş gönüllüleri, işletim sisteminin daha iyi yerlere geleceğini beklerken çöpe atılmasına haklı olarak tepki gösterdiler. Sonucunda TÜBİTAK çalıştay yapma kararı aldı yani pardus’un son durumunu tekrardan değerlendirilecek. Bana ve çoğu kişiye göre bu olay artık klasikleşmiş zaman geçsin öfke dinsin taktiği.

  ——————————————————————

  Biraz Kişisel!…
  Uzun zamandır heves ettiğim ve bilmediğim bir alana yöneldim. :) Bir çalışmam için AutoCAD programını öğrenmem gerekti az birşey öğrendim derken oradan 3dsMAX oradan ise MAYA programına bodoslama girdim. Sonrasında ufak tefek animasyonlar hazırlamaya başladım neticesinde sınıf arkadaşlarımla çizgi film hazırlamaya karar verdik. :) Yaklaşık 3 ay sonra çizgi filmimiz inşallah bitecek.

  Son Olarak!…
  Blogger için hazırlamış olduğum DSablon beklemediğim kadar kullanıldığı için bana bandwith sorunu yaşatmıştı. Bunun sonucunda DSablon‘u kaldırmak zorunda kalmıştım. Şu anda tekrar aktif durumda bunun için çok fazla e-posta aldım fakat çoğuna cevap vermedim. Bu kişilerden özür diliyorum. :)

Yayımlanma Tarihi: 10 Mart 2012
 1. Evet pardus, Adı duyulmamış bir açık kaynaklı sistem, Bunun gelişe bilmesi için en azından reklam ve tanıtım olması lazım. Bu arada çizgi film’in hayırlı olsun, inşallah başarıyla üstesinden gelirsin bu için, ayrıca youtube vs eklersen izlemek isterim. 

  Cevapla
 2. Fatih  Projesinin gelişmekte olan ülkemizin çıkardığı ( ve bu Tubitak ise ) yenilikleri ön plana çıkarıp kendi sistemimizi kullanmalıydık bence, windows yerine pardusa geçilirse daha iyi olur gibi… Şahsen ben Pardus’u windostan daha çok seviyorum :d
   

  Cevapla
 3. Pardus bitmedi bitmemeli…

  Cevapla
 4. pardus bitmemeli pardus windowtan hızlı güvenilir özelleştirilebilir bir sistemdir pardus geliştirilmelidir

  Cevapla
 5. #6 yok says:
  20 Mayıs 2013, 01:37

  pardus bitmezde bir yerede gitmez,
  öünkü biz işi hak edene değil, dayıoğluna veririz 

  Cevapla
 6. Yeni pardus çıktı. Pardusun 3 versiyonu var pisilinux-pardus topluluk-ve tübitak ın debianı

  Detaylı bilgi almak için;
  http://www.parduscu.com  u ziyaret edebilirsiniz. 

  Cevapla
 7. Birde unutmadan PİSİ LİNUX adı üstünde olduğu gipi PİSİ paket yöneticisini, diğer pardusta debian tabanını kullanmaktadır.

  Cevapla
Yorum Yapın