Sensörlü Hayat !..

Published by aTOMKARINCa on

Teknoloji gün geçtikçe insan yaşamını kolaylaştırıyor.
Bu sefer ki değineceğim konu şu her şeyi algılayan sensörlü aletler. Hani ilk kez karşılaşan birinin açma kapama düğmesini yada vanasını arayıpta bulamadığımı aletler. Sensörler; kapı, musluk, lamba, havlu, pisuvar v.b aletler üzerine monte edildi. Bunlar yaşamı kolaylaştırmaktan yanı sıra ciddi derecede tasarruf da sağladı.

Fakat bu sensörler bazen insanlara zor anlar yaşatabiliyor.
Geçen hafta gittiğimiz alışveriş merkezinin lavabosuna girdim elime sabunumu aldım musluğa tuttum fakat bi türlü su gelmedi yan muslukta denedim değişen bir şey olmadı. Sonra lavaboya biri geldi ve ellerini ovuşturarak yıkadı bende o sırada aynada üstümü düzeltme numarasına başvurdum. Kişi çıkdıktan sonra elimi ovuşturarak yıkadım ve nalet olsun böyle teknolojiye deyip çıktım .

Bir de bu aletleri eğlence için kullananlar var:
Genellikle 7-10 yaş arası çocukların, apartmanlara takılan harekete duyarlı lambalara hapishaneden kaçan hırsız edasıyla ışığı yakmadan yukarı yada aşağıya inmeye çalışırlar..

Son  örnek ise hayvani duygular içerenler ile ilgili:

Bu tipler pisuvarlara yada klozetlere takılan sensörler sayesinde önünde biri durup çekildiğinde içini temizleyen bir sistemi kandırmaya çalışırlar. Bu sensöre yakalanmamak için işlerini bu aletlerin yanından halledip kendilerini tatmin ediyorlar : )

Sonuç olarak:
Bence teknolojinin bu kadar gelişmesi sakıncalı çünkü bu tip kolaylıklar insanları hazırcılığa bir diğer değiş ile uyuşukluğa alıştırıyor. Bundan 30-40 sene önce insanlar kuyudan su çekip evlerine götürüyordu gelişen teknolojiyle bu kuyudan su çekme olayı bitdi ve insanlar artık çeşmelerden bidonlarına su doldurup götürmüye başladı teknoloji hızla gelişti ve çeşmeler evlere taşındı artık insanlar evlerinde musluklarını açarak suyu kullanıyor ve teknoloji son sürat devam ediyor artık yeni yapılan evlerde musluk açma kapama derdi de kalmadı sadece elini uzat su gelsin gelmezse elini ovuştur kesin gelir :).

Düşünüyorum da bundan 30-40 yıl sonra dünya nasıl bir durumda olacak. İnsanların evlerinden çıkmadan internetten işlerini yapacak, eğitim uzaktan eğitim ile sağlancak, yiyecek ve içecekler alış-veriş sitelerinden sağlancak v.s

Kısacası Allah sonumuzu hayretsin. :)

Categories: Diğer

3 Comments

Hırdavat · 16 Mart 2009 at 13:59

Helal olsun rıza
silme lan yorumu heeaa :d

aTOMKARINCa · 16 Mart 2009 at 15:50

Beğendiğine sevindim Osman :d

occipital · 09 Temmuz 2010 at 00:08

Süpermiş :d

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir