Bilgisayarı Tanıyalım

 • Çok klasik bir konu olacak ama bu yazımda pc elemanlarını tanıtmak istedim bunun sebebi ise çoğu sitelerde bu elemanları profesöre anlatırmışcasına anlatmışlar ben bunu herkesin anlayabileceği bir dilde anlatmaya çalışacağım.
  Monitör ile başlayalım :)
  Bilgisayarda görüntüyü sergilemek için kullanılan parçasıdır bunları iki çeşiti vardır. Bunlar; CRT ve LCD monitörlerdir. LCD ince olan CRT ise arkası büyük olan monitörlere denir bunların çalışma prensibi var ama anlatmayacağım. Birde bunların boyutları var bunlar

  • 15 inç = 38 ekran
  • 17 inç = 43 ekran
  • 19 inç = 48 ekran
  • 21 inç = 53 ekran
  • 25 inç = 64 ekran
  • 31 inç = 79 ekran

  Klavye ve Fare:
  Klavye üzerinde harfler, rakamlar, özel karakterler bulunan pc elemanıdır. Özel karakterleri kullanmak için Sihft 2. özel karakteri kullanmak için Alt tuşu kullanılır
  Fare ise avuç içine sığan hareket ettirmemizle ekrandaki imleçi hareket ettiren pc elemanıdır. Günümüzde en çok kullanılan çeşiti lazer’li tipidir.

  Gelelim en çok değineceğim konuya.

  Kasa: Bilgisayarın hemen hemen çalışmasını sağlayan tüm parçalarını içinde bulunduran parçasıdır.

  Bunu bir bilgisayarcıdan almaya kalksanız 20 liradan 100 liraya kadar bulabilirsiniz içinde sadece kablolar ve Güç Kaynağı bulunur.

  Gelelim Kasanın İçine

  Anakart:Tüm bilgisayar parçalarının takıldığı kartdır. Parçalar arası iletişimi sağlar.
  İşlemci:Bilgisayarın beynidir yani parçalara görevlerini verir. Bu parçayı elinizle incelemeniz tavsiye edilmez çünkü elimizle gelen kinetik enerji işlemciye zarar verebilir bu parça nerde derseniz anakartta kocaman bi fan vardır onun altında bulunur.

  Ekran Kartı: Bilgisayarın görüntü elemanıdır yani pc’nin yaptığı işleri görsel olarak monitöre iletir.

  Ram(Bellek): Bilgisayarımız çalıştığında bir takım programlar ve işlemler gerçekleşir bu işlemleri bellek’te depolanır. Bu programlar dışında bizim normalde açtığımız programlarda burada depolanır ama geçiçidir yani sadece açık kaldığında ram’de kalır programı kapattığımızda yada bilgisayar’ı resetlediğimizde bu bilgiler kaybolur.
  Harddisk(Sabit disk): Bilgisayarda kalıcı depolama aygıtıdır. Depoladığı veriler bi resetleme sonucu yada kapatma sonucu silinmez. Çalışma prensibi ram gibidir. Diyeceksiniz o zaman ram’e ne gerek var hemen cevaplayım: Ram’in iletişim hızı harddisk’e göre bi hayli fazladır.

  Power Supply(Güç Kaynağı): Prizden elektiriği alıp bilgisayarın gereksinim duyduğu kadar enerjiyi dağıtan parçasıdır.

  Bilgisayarın çalışması için temel bileşenleri bunlardır şimdi bunları bi şirket ile açıklayım.
  Şirket = Anakart
  Müdür =  İşlemci
  Personel = Ram
  Belgeler = Harddisk
  Sermaye = Ekran kartı

  Yani bunlardan biri olmayınca o şirket çalışmaz. Örnek kötü olabilir ama artık  idare edin :)

Yayımlanma Tarihi: 23 Eylül 2008
 1. #1 caner says:
  28 Eylül 2011, 18:25

  Güzel ve başarılı anlatmışsınız emeğinize sağlık teşekkürler…..

  Cevapla
Yorum Yapın